Freskos

Šiuo metu prekės nėra
Įveskite savo el. pašto adresą ir mes Jums pranešime, kai ji atsiras:

Apie knygą

Sigito Gedos 2008 m. parengto poezijos rinkinio pirmas leidimas. Į atpažįstamus gaivalingojo poeto kūrybos motyvus čia įsilieja raiškios erotinės poezijos srautas.

Šios knygos mašinraščio antraštiniame puslapyje – 2008 metų data. Sigitas Geda (1943–2008) rinkinį parengė pats ir buvo įteikęs kitai leidyklai. Bet išleidžiamas tik dabar. Šiandien „Freskos“ jau suvokiamos kaip literatūros palikimas, o mašinraštis su taisymais poeto ranka – muziejinė vertybė. Šios knygos išskirtinumas – erotinių vaizdų telkinys, pirmas toks sodrus ir atviras lietuvių poezijoje (proza prie tokių vaizdų skaitytojus jau pripratinusi). Gedos artėjimą prie tokios knygos rodė „Giesmių giesmės“ vertimas, rinkinys „Siuita Virginijai“, gaivalingas jo kūrybos pobūdis. Galima numanyti kontroversiškus „Freskų“ vertinimus, bet vargiai kas užginčys, kad tai tikro poeto ranka profesionaliai parašyta poezija ir kad nuslėpti šią jo kūrybos dalį būtų neteisinga ir nešiuolaikiška.

Mūsų meno didžiuosius turtus turime suvokti su visa kuo, ką jie yra sukūrę ir ryžęsi skelbti. Leidinys parengtas remiantis mašinraščiu. Taisytos tik akivaizdžios mašinraščio klaidos ir kiti atsitiktinumai. Po tekstais, spausdinamais 38, 41, 78, 89, 90–95 puslapiuose, autoriaus buvo parašyta ir nubraukta 2008 metų data. Vienu kitu atveju negalėjome atpažinti eilėraščių grafinio vaizdo, pvz., tarpų tarp strofų. Bet poeziją – atpažinome.

„Poezijai nėra draudžiamų temų. Ypač jeigu ją kuria talentingas poetas. Ar tai erotinės poezijos knyga? Ir taip, ir ne. Sigitas Geda tarsi sąmoningai bando užčiuopti natūralistinio vaizdavimo ribą, iki kurios dar įmanoma estetiškai perteikti tai, kuo Dievo valia užsiima vyras ir moteris, tačiau nesiekia sužadinti erotinės nuotaikos. Jis bando reabilituoti nepadoriais laikomus žodžius bei liaudiškus posakius, tačiau jais nesimėgauja. Stebina rinkinio stilistinis spektras – nuo lietuvių sakmių iki rafinuotos Europos poezijos ar net haiku. Eilėraščiuose tarsi girdžiu sigitiškas Ovidijaus, Dantės, Villono, Šekspyro intonacijas. Jie trykšta kūniškos meilės džiaugsmu, žaižaruoja humoru. Sigitas į meilės aktą žvelgia iš skirtingų kampų tarsi keisdamas kaukes, diskutuodamas su pasaulio erotinės poezijos tradicija. Mano požiūriu, tai labai reikšminga šio poeto knyga. Be šios pintinės Sigito poezijos kalnas nebūtų užbaigtas.“ – Kornelijus Platelis


Puslapiai: 120
Išleista:
Viršelis: minkštas
ISBN kodas: ISBN 978-9986-39-708-3

Autorius

Sigitas Geda

Apie: Sigitas Geda - poetas, dramaturgas, kritikas, vertėjas. Gimė 1943 vasario 4 Pateruose (Lazdijų r.). Baigė Vilniaus universitetą, dirba „Šiaurės Atėnuose“. Išleido poezijos rinkinius: Pėdos (1966), 26 rudens ir vasaros giesmės (1972), Mėnulio žiedai (1977), Žydinti slyva Snaigyno ežere (1981), Mamutų tėvynė (1985), Septynių vasarų giesmės...


Apie autorių Autoriaus knygos

 


Komentarai

Jūsų naršyklėje turi būti įjungtas JavasScript palaikymas. Pagaba

Jūsų vardas:
Komentaras:

Specialūs pasiūlymai

  • Iš kojų verčiantis „Tyto alba“ išpardavimas!